Holnap
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Holnap

A jövő most kezdődik.


Ön nincs belépve. Kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon

Csillagászat

Ugrás a következő oldalra : 1, 2  Next

Go down  Üzenet [1 / 2 oldal]

1Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szer. Dec. 14, 2022 2:42 pm

M.I.

M.I.
Admin
A Hold túlsó oldaláról fényképezte a Földet az Orion űrhajó.

Csillagászat 7pgsEsvWiczLGhB8s

https://holnap.hungarianforum.com

2Csillagászat Empty Re: Csillagászat Pént. Nov. 25, 2022 4:30 pm

M.I.

M.I.
Admin
200.000 galaxis helyzetét tartalmazza ez az interaktív univerzum térkép.

https://mapoftheuniverse.net/

Csillagászat 7pMXMu2WMR5zZUQ3s

https://holnap.hungarianforum.com

3Csillagászat Empty Re: Csillagászat Pént. Nov. 25, 2022 4:21 pm

M.I.

M.I.
Admin
Minden eddiginél távolabbi és ősibb galaxisokat fedeztek fel a James Webb űrtávcső segítségével, mindössze négynapos vizsgálódás után. Az egyelőre további ellenőrzés alatt álló előzetes eredmények arra utalnak, hogy a két különösen fényes galaxis fiatalabb tagja 450 millió, míg az idősebb mindössze 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. A galaxisok távolságának (és így születési dátumuk) meghatározása egyelőre az infravörös színeik mérésén alapulnak, de hamarosan a JWST spektrográfiai műszere (NIRSpec) is nekilát a találatok kiértékelésének.

https://qubit.hu/2022/11/18/minden-eddiginel-osibb-galaxisra-bukkant-a-james-webb-urtavcso

Csillagászat 7pDuCrd0kT5FfAGws

https://holnap.hungarianforum.com

4Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szomb. Okt. 29, 2022 3:35 pm

M.I.

M.I.
Admin
Laugh

Csillagászat FgB6PRQXkAI6o54?format=jpg&name=900x900

https://holnap.hungarianforum.com

5Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szer. Okt. 19, 2022 5:54 pm

M.I.

M.I.
Admin
A különös űrbéli ujjlenyomat nem azonosításra szolgál, a James Webb (JWST) űrtávcső a Wolf-Rayet 140 két csillaga találkozásainak nyomait örökítette meg. A csillagok ugyanis nyolcévente olyan közel kerülnek egymáshoz, hogy csillagszeleik mintegy ütköznek egymással, a gázok összenyomódásának hatására pedig por képződik. Ez válik le gyűrűs alakban. Az ütközéseket kirajzoló koncentrikus gyűrűk úgy mutatják az évek múlását, mint a fatörzsben az évgyűrűk. Korábban a földi teleszkópokkal csupán két ilyen gyűrű volt látható, a James Webbel azonban 17-et is el lehet különíteni az égen.

https://qubit.hu/2022/10/14/kaprazatos-kozmikus-ujjlenyomatot-orokitett-meg-a-james-webb-urteleszkop

Csillagászat 7oMF7xGH1wIeFtAxs

https://holnap.hungarianforum.com

6Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szomb. Aug. 27, 2022 5:22 pm

M.I.

M.I.
Admin
200 ezer nagy felbontású fénykép elkészítésével és összeillesztésével alkották meg a Holdról készült legrészletesebb 174 megapixeles képet Andrew McCarthy és Connor Matherne asztrofotósok ami kisebb felbontásban így néz ki.

Csillagászat 7n6SMoZiG707X2X2s

https://holnap.hungarianforum.com

7Csillagászat Empty Re: Csillagászat Kedd Aug. 23, 2022 5:10 pm

M.I.

M.I.
Admin
A JWST által készített kompozit kép a Jupiterről.

Csillagászat JWST_2022-07-27_Jupiter

https://holnap.hungarianforum.com

8Csillagászat Empty Re: Csillagászat Vas. Aug. 07, 2022 4:41 pm

M.I.

M.I.
Admin
A James Webb űrteleszkóp a Cartwheel (Kocsikerék) nevű lentikuláris és gyűrűs galaxisról (valamint két kísérőgalaxisáról és a háttérben fellelhető számtalan távolibb galaxisról) készített lenyűgöző felvételeket, amelyek bepillantást engednek a csillagkeletkezés és a galaxis központi fekete lyukának rejtelmeibe. A galaxis a déli égbolton található Szobrász csillagkép része, és mintegy 500 millió fényévre van a Földtől. Különös formáját egy intenzív eseménynek köszönheti, amely során egy nagy spirálgalaxis egy kisebb galaxissal ütközött nagy sebességgel. A Cartwheel-galaxisnak ezért két gyűrűje van (a fényes belső és a színes külső), amelyek az ütközés középpontjából kifelé tágulnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a tavak fodrozódnak, miután beledobnak egy kavicsot. Emiatt a csillagászatban gyűrűs galaxisnak nevezik az ilyen struktúrát, amely ritkábban fordul elő az univerzumnak, mint a Tejútrendszerhez hasonló spirálgalaxisok.

A galaxis fényes magja óriási mennyiségű forró port tartalmaz, a legfényesebb területeken pedig fiatal csillaghalmazok találhatók. A külső gyűrű már nagyjából 440 millió éve tágul, és szupernóvákat, valamint csillagkeletkezést lehet felfedezni benne. A galaxist eddig rejtély övezte, ugyanis a Hubble űrteleszkóp korábbi felvételein a rengeteg por eltakarta a galaxis egyes részeit. A JWST elsődleges képalkotó eszköze, a közeli infravörös tartományban vizsgálódó NIRCam fenti felvételén több csillag látható, mert infravörös fényben kevésbé takarja el a formálódó csillagokat a kozmikus por. De a galaxist a teleszkóp közép-infravörös tartományú MIRI eszköze is elkapta, az ezzel készült, alább látható felvétel a galaxist benépesítő por finomabb részleteinek megismeréséhez nyújt segítséget a kutatóknak. Az adatok alapján a Cartwheel-galaxisban szénhidrogénekben és más vegyületekben, valamint szilikátporban gazdag régiók láthatók, a földi porhoz hasonló összetételben.

https://qubit.hu/2022/08/02/ujabb-lenyugozo-kepet-keszitett-a-james-webb-urtavcso-egy-kulonleges-gyurus-galaxisrol

Csillagászat 7mWkfYiw6zLmWGTgs

https://holnap.hungarianforum.com

9Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szer. Júl. 13, 2022 2:59 pm

M.I.

M.I.
Admin
Összehasonlításként, a Hubble és a James Webb képei ugyanarról a területről.

Csillagászat FXa3g6PXwAEJIrN?format=png&name=small

Csillagászat FXa3iabWYAAOqQd?format=jpg&name=small

https://holnap.hungarianforum.com

10Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szer. Júl. 13, 2022 2:51 pm

M.I.

M.I.
Admin
A JWST második nyilvános felvétele a Stephan's Quintet névre hallgató galaxiscsoportról készült, amely öt galaxisból áll, és 290 millió fényévre található, a Pegasus csillagképben. Ebben négy galaxis alkot valódi csoportot, ami azt jelenti, hogy gravitációs hatást mérnek egymásra, amely idővel az összeolvadásukhoz vezet.

Csillagászat 7m04cwMHXrazuSs7s

A következő képen az Éta Carinae-ködben található, közeli és fiatal csillagkeletkezési régió (NGC 3324) pereme látható. A csillagköd közel 8 ezer fényévre van a Földtől, és nagy tömegű csillagoknak ad otthont. A JWST által infravörös fényben rögzített képen először láthatók a csillagkeletkezés korábban láthatatlan területei.

Csillagászat 7m06NPCu8mPiw4Xds

Az utolsó felvétel pedig a Caldwell 74 (NGC 3132) planetáris ködöt fedi fel, amely egy haldokló csillagot körülvevő ionizált gázfelhő. A középpontban lévő kettőscsillag halványabb tagja évezredek óta bocsátja ki a gáz- és porgyűrűket minden irányba, de a JWST képén látható először, hogy a csillag porba burkolózott. A Déli Gyűrűsköd néven is ismert planetáris köd körülbelül 2500 fényévre található a Földtől.

Csillagászat 7m04Y0pscmmt1NUdgs

https://qubit.hu/2022/07/12/kiadtak-meg-harom-lenyugozo-kepet-a-james-webb-urtavcso-elso-felvetelei-kozul

https://holnap.hungarianforum.com

11Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szer. Júl. 13, 2022 2:47 pm

M.I.

M.I.
Admin
A James Webb űrtávcső (JWST) legelső teljes felvétele, a SMACS 0723 kódjelű régióról készült mélyűr-felvétel az ősrobbanás utáni néhány száz millió évbe repít minket vissza. A kép előterében hatalmas tömegű galaxishalmazok lényegében kozmikus nagyítóként felnagyítják és elhajlítják a mögöttük lévő objektumokból érkező fényt, ami lehetővé teszi a nagyon távoli és nagyon halvány galaxisok megfigyelését. A képen látható szelet akkora részt tölt ki az égbolton, mint amekkorának egy homokszemet látunk, ha kinyújtott karral tartjuk magunk előtt. A kompozitfelvétel a teleszkóp NIRCam nevű eszközével készült, amely 12 és fél órán keresztül alkotott képet a galaxishalmazról különböző hullámhosszokon – és így is mélyebbre látott az űrben, mint a Hubble legtávolabbi képei, amelyek készítése két héten át tartott.

https://qubit.hu/2022/07/12/megerkezett-az-elso-kep-a-james-webb-urtavcsotol-rajta-a-valaha-megfigyelt-legosibb-galaxisokkal

Csillagászat 7lyyuF6OBX3nj9k4s

https://holnap.hungarianforum.com

12Csillagászat Empty Re: Csillagászat Hétf. Júl. 11, 2022 3:15 pm

M.I.

M.I.
Admin
A James Webb űrteleszkóp első közzétett képe egy térben és időben is távoli helyről. A James Webb infravörös távcsövének kapacitása 13.8 milliárd évvel enged visszatekinteni a múltba.

Csillagászat A-test-image-from-the

https://holnap.hungarianforum.com

13Csillagászat Empty Re: Csillagászat Hétf. Jún. 13, 2022 7:00 pm

M.I.

M.I.
Admin
Az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia szondájának harmadik katalógusában bemutatták a Tejútrendszer eddigi legrészletesebb térképét. A Gaia harmadik, legújabb adatközlése (Data Release 3) a galaxis közel kétmilliárd csillagáról tartalmaz új, illetve az eddiginél pontosabb információkat, mint a kémiai összetétel, a csillagok hőmérséklete, színe, tömege, kora és radiális sebessége. 10 millió változócsillagról, 800 ezer kettős csillagrendszerről, 156 ezer kisbolygóról és számos további égitestről nyújt adatokat.

https://holnap.hungarianforum.com

14Csillagászat Empty Re: Csillagászat Csüt. Május 12, 2022 4:12 pm

M.I.

M.I.
Admin
Az Event Horizon Telescope képén a Tejútrendszer közepén található Sagittarius A* fekete lyuk körül örvénylő gázgyűrű látható.

Csillagászat 1652362877-temp-khkBfK_cover@2x

https://holnap.hungarianforum.com

15Csillagászat Empty Re: Csillagászat Vas. Május 08, 2022 5:43 pm

M.I.

M.I.
Admin
A Francsics László fotóján látható 2975 és 2976 jelű napfoltok a naptevékenység erősödének hírnökei. Hatalmas erejű mágneses mező hozta létre őket, mely éppen a napfoltok sötét részén, az úgynevezett umbrán keresztül tör a Nap felszínére. A mágneses tér csökkenti a plazma sűrűségét, ezért a Nap felszíne valamivel hidegebb az átlagosnál, és emiatt kevesebb fényt bocsát ki. A szálas szerkezetű „penumbra” átmenet a normál sejtes szerkezetű (granulás) napfelszín és a napfolt között.

Csillagászat 43167036_87303877412b067921b139af647004c6_wm

https://holnap.hungarianforum.com

16Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szomb. Május 07, 2022 5:15 pm

M.I.

M.I.
Admin
Egy kis ízelítő a James Webb űrteleszkóp képességeiről. Az első képek júliusban várhatóak, ez csupán egy teljesítmény előrejelzés, de a modell jól érzékelteti milyen minőségű felvételeket láthatunk az űrteleszkóp beüzemelése után.

https://www.universetoday.com/155686/now-we-can-finally-compare-webb-to-other-infrared-observatories/

Csillagászat FRjH4MvXMAIBzwP

https://holnap.hungarianforum.com

17Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szomb. Május 07, 2022 4:49 pm

M.I.

M.I.
Admin
Egy fekete lyuk éneke.

https://holnap.hungarianforum.com

18Csillagászat Empty Re: Csillagászat Vas. Dec. 12, 2021 4:39 pm

M.I.

M.I.
Admin
Noha közvetlen bizonyítékot még nem sikerült találni a létezésére, a sötét anyagról úgy tudják, hogy kitölti az univerzumot. Mindenhol ott van, ott is kell, hogy legyen, mert – az asztrofizikusok által széles körben elfogadott hipotézis szerint – ez a rejtélyes tartja vagy tölti ki az univerzumban a térszerkezetet. Kivéve, ahol mégsincs ott: a Földtől mintegy 250 millió fényévnyire lévő AGC 114905 galaxisban például úgy tűnik mégsincs ott – állítja egy megjelenés előtt álló tanulmányban egy nemzetközi kutatócsoport.

A galaxisokban lévő sötét anyag létezésére az asztrofizikusok szerint az a leginkább kézzelfekvő bizonyíték, hogy ha nem lenne, a galaxisok lassabban forognának. A legtöbb galaxis ugyanis sokkal gyorsabban forog annál, amit az azt alkotó bolygók és gázok össztömegével magyarázni lehetne. Emiatt az átlagos galaxisok sötétanyag-tartalmát úgy számolják ki, hogy a valós sebességükhöz szükséges tömegből kivonják a galaxisban lévő látható vagy mérhető anyag (bolygók, csillagok, gázok) össztömegét. A Groningeni Egyetemen kutató Pavel Mancera Piña, az Asztronómiai Társaság havilapjában megjelenésre szánt tanulmány vezető szerzője szerint az AGC 114905 galaxis esetében épp az jelzi a sötét anyag (majdnem) teljes hiányát, hogy a galaxis épp azzal a sebességgel forog, amely a benne lévő látható anyag össztömegével magyarázható.

A kutatócsoport azt feltételezi, hogy a közelben lévő galaxisok „szívhatták el” az AGC 114905 sötétanyag-tartalmát. Egyébként nem ez az első eset, hogy olyan galaxisra bukkannak, amelyből mintha hiányozna a sötét anyag. Idén júniusban egy másik kutatócsoport is cikkezett egy hasonló, a NGC1052-DF2 kódjelű, a Földtől 65 millió fényévnyire lévő galaxisról. Magyarázatot egyelőre nem sikerült a jelenségre találni, de a kutatók szerint ez nem gyengíti azt az elméletet, amely szerint az univerzumban a sötét anyag tölti ki a bolygók és csillagok közti tér jelentős részét.

https://qubit.hu/2021/12/09/a-sotet-anyag-mindenhol-ott-van-kiveve-egy-most-vizsgalt-kulonleges-galaxisban-ahol-nem-tudni-miert-de-megsincs-ott

https://holnap.hungarianforum.com

19Csillagászat Empty Re: Csillagászat Szer. Nov. 24, 2021 3:43 pm

M.I.

M.I.
Admin
A sötét anyag az, ami az elmélet szerint tömegvonzásával megakadályozza, hogy a galaxisok szétessenek. Az ismert világegyetem tömegének 85 százalékát teszi ki, de egyelőre semmit sem tudunk róla, mivel a fizika eddig nem tudta méréssel igazolni a létezését, ami komoly elméleti probléma, de talán kicsit szerencse is. A Physical Review Lettersben közölt friss elmélet viszonylag baljós felvetéssel él: a sötét anyag képes sötét anyaggá alakítani az anyagot. Ez megmagyarázná, miért van belőle jóval több. Mindez a „termálfürdő” nevű korábbi elképzelésen alapul, ami szerint az ősrobbanást követően a plazmaállapotú rendes anyagban jött létre a sötét anyag, amely elkezdte felfalni az anyagot. "Ez a sötét anyag sűrűségének exponenciális növekedéséhez vezetett, hasonlóan a más természetben megfigyelhető exponenciális növekedési folyamatokhoz" – áll a nemzetközi fizikuscsapat által jegyzett dolgozatban.

Több forgatókönyv létezik arról, hogy miért állt meg a sötét anyag terjedése. Az egyik az úgynevezett „befagyás”, amely szerint a sötét anyag korlátlan szaporodásának a világegyetem tágulása és hűlése vetett véget, csapdába ejtve azt. A „kifagyás” modell szerint a sötét anyag ugyanolyan gyorsan jelent meg, mint a normális anyag, de a világegyetem hűlése miatt leállt a termelődése, és az antirészecskékkel találkozva végül egyensúlyi állapot jött létre, és stabilizálódtak az arányok. Az új tanulmány egy harmadik lehetőséget is felvázol a fenti kettőn túl: ez alapján a sötét anyag gyorsan szaporodott, de ez a tempó az univerzum tágulásával lelassult és végül megállt, amikor a rendes anyag és sötét anyag végül elszigetelődött. Ha ez így van, az a kozmikus háttérsugárzásból kimutatható, de ez egy másik tudományos munka tárgya lesz. A kutatók szerint mindenesetre kiválóan kiegészíti a fagyásos elméleteket, hogy a sötét anyag a „termálfürdőtől” függetlenül képes felfalni a rendes anyagot.

https://index.hu/techtud/2021/11/24/fizika-kozomologia-sotet-anyag-vilagegyetem-osrobbanas-tagulas-hules/

https://holnap.hungarianforum.com

20Csillagászat Empty Re: Csillagászat Vas. Nov. 21, 2021 5:01 pm

M.I.

M.I.
Admin
A BBC Earth kisfilmjében egy fekete lyuk felfal egy bolygót.

https://holnap.hungarianforum.com

Ajánlott tartalom


Vissza az elejére  Üzenet [1 / 2 oldal]

Ugrás a következő oldalra : 1, 2  Next

Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.